06.02.2022r.

Matka Boża Łaskawa „Łamiąca strzałyPatronka Warszawy

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V NIEDZIELA ZWYKŁA

06.02.2022 r.

1. Dziś piąta niedziela w ciągu w roku kościelnego. Dobry Bóg gromadzi nas na Świętej Wieczerzy, aby karmić słowem i Ciałem Chrystusa. W ten sposób umacnia nas na drodze naszych codziennych zmagań.

2. Dziękuję mieszkańcom z Krześniakowa za sprawne rozebranie i posprzątanie dekoracji bożonarodzeniowej

3. Dziękuje mieszkańcom z Brzezinek za posprzątanie kościoła

4. W piątek, 11 lutego, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1858 roku Maryja objawiła się Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała wówczas do modlitwy i pokuty. Dziś Lourdes to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie. Słynie z wielu pielgrzymek oraz licznych uzdrowień duszy i ciała.

5. Dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes jest obchodzony także jako Światowy Dzień Chorych. W naszym kościele Mszę Świętą ze specjalnym nabożeństwem dla chorych i udzieleniem Sakramentu Chorych będziemy sprawowali o godz. 17:00. Serdecznie proszę o pomoc wszystkim chorym, niepełnosprawnym, seniorom w dotarciu do naszej świątyni.

6. W przyszłą niedzielę taca przeznaczona będzie na cele gospodarczo inwestycyjne.

7 Od 26 lutego do 4 marca nawiedzi parafię  Cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej „Łamiącej strzały”- obraz Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy. Zainteresujmy się historią obrazu i zarezerwujmy sobie czas na spotkanie z Matką Boża. Zapraszam parafian i gości do gorliwej modlitwy o uwolnienie nas od pandemii, która zbiera coraz większe żniwo. Z różańcem w ręku weźmy udział jak najliczniej i niech Matka Boża naszą modlitwą łamie strzały wirusa a także uwolni nas od kłótni, zawiści i nadmiaru złości. Szczegółowy program  odnajdziemy niedługo na plakacie

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy odważnego odpowiadania na głos Bożego wezwania, ufnego kroczenia za Panem i bycia znakiem Bożej obecności dla innych.

9. W tym tygodniu patronuje nam:

– czwartek, 10 lutego – Święta Scholastyka (ok. 480-542), dziewica, siostra bliźniaczka Świętego Benedykta, patrona Europy

Przewielebny Księże Proboszczu,

Pragniemy zaprosić do trwającej peregrynacji obrazu Matki Bożej Łaskawej, 

Patronki Warszawy i Strażniczki Polski,

              Od czerwca 2020  trwa pierwsza w historii peregrynacja repliki cudownego wizerunku Maryi, Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się w Sanktuarium NMP Łaskawej, Patronki Warszawy (oo. jezuici) na ul. Świętojańskiej w Warszawie.  Obraz z jednej parafii przewożony jest do kolejnej przed wieczorną mszą świętą w sobotę i pozostaje w niej przez tydzień. Do dzisiaj replika Cudownego Obrazu nawiedziła ponad 70 parafii w Archidiecezji Warszawskiej, Diecezji Warszawsko-Praskiej, Archidiecezji Bielsko-Żywieckiej, Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Diecezji Siedleckiej, Diecezji Łomżyńskiej i Diecezji Ełckiej.

             Naród Polski jest narodem Maryjnym i w obliczu trudnych wydarzeń w naszej Ojczyźnie, zawsze uciekał się do Swojej Królowej, Maryi. W obliczu tak trudnego czasu jaki mamy dzisiaj, abyśmy nie tracili wiary i nadziei, z ufnością uciekamy się do Naszej Orędowniczki. Ona może wszystko wyprosić i znajdzie najlepsze rozwiązanie. Nie pozwoli zginąć Narodowi, który Ją kocha.

               W czasie epidemii, która wybuchła w roku 1652 w Warszawie, obraz „Matki Boskiej Łaskawej, Wybawicielki od Zarazy i Wszelkiego Utrapienia!” noszono uroczyście w procesjach pokutno-błagalnych ulicami Warszawy, prosząc Maryję by powstrzymała zarazę i zagrodziła jej dostęp do stolicy. Maryja wysłuchała prośby i w dowód wdzięczności, Rada Miasta wydała oficjalny dokument pt. „Ślubowanie Warszawy” – „Votum Varsaviae”, na mocy którego ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski.

                Cud zatrzymania zarazy na Mazowszu, którego 370 rocznicę będziemy obchodzić w 2022 roku, nie był jedynym. Matka Boża Łaskawa, w replice warszawskiego obrazu, uwolniła też od epidemii Wilno w latach 1653, 1708 i 1710 oraz Kraków w latach 1708 i 1770.

                  W roku 1920 Matka Boża Łaskawa ocaliła Polskę od kolejnej, tym razem bolszewickiej zarazy. Wysłuchała błagania narodu pod przewodnictwem Episkopatu Polski i swoim publicznym zjawieniem się bolszewikom, 14 sierpnia (Ossów) i 15 sierpnia (Wólka Radzymińska), wzbudziła popłoch i spowodowała ucieczkę bolszewików.

                  Dzisiaj, tak jak wtedy, powinniśmy trwać na modlitwie i zaufać Jej, że i dziś może połamać strzały (jak kiedyś „czarnej” i „czerwonej” zarazy!).  Intencją organizatorów peregrynacji jest, aby modlitwa za wstawiennictwem Mati Bożej w wizerunku Matki Bożej Łaskawej, rozpoczęta wraz z rozpoczęciem „pandemii”, nie została przerwana, aby Matka Boża Łaskawa obdarzała łaskami w tym trudnym czasie tych, którzy się do niej uciekają, ich rodziny i parafie.

Matko Słowa Wcielonego, Pani Łaskawa, miej w opiece Warszawę, jej mieszkańców i całą naszą Ojczyznę! Strzeż obecności Twojego Syna w sercach wszystkich ochrzczonych, (..) Wypraszaj, Maryjo, Twojemu ludowi wytrwałość, której potrzebuje, aby mógł pełnić wolę Ojca niebieskiego i dostąpić spełnienia obietnicy zbawienia. (…)

(Akt Zawierzenia Matce Bożej Łaskawej,  Jan Paweł II)

                     Podczas peregrynacji  wierni będą mogli wysłuchać wykładu pani Ewy Storożyńskiej – pisarki, współautorki nagrodzonej przez historyków polskich monografii “Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą” nagrodą KLIO im. prof. Jerzego Skowronka. Pani Ewa Storożyńska opowie m. in. o Cudzie nad Wisłą, oraz o wygaśnięciu pandemii cholery w Warszawie, Wilnie i Krakowa.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.