OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NIEDZIELA PALMOWA
24.03.2024 r.
1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć. Liturgia Niedzieli Palmowej z procesją rozpocznie się o godz: 12:00.
2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
3. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
5. Wielki Tydzień, który otwiera się przed nami, przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego czasu. … Okazja do Spowiedzi Św. w Wielki Poniedziałek o godz17:30, Wtorek i Środę po ustaleniu telefonicznym.
6. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Potem pół- godzinna Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy.
7. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W godzinie Śmierci Jezusa, miłosierdzia Bożego (godz: 15:00) w gronie rodzinnym odmówmy Koronkę. Od godz: 17:00 do wieczornej liturgii o godz: 18:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Po liturgii – adoracja Pana Jezusa w grobie przez pół godziny od za kończenia nabożeństwa.
8. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz: 9 00 do 12.00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Święcenie potraw od godz: 9:00 do 11:30 co 30 minut. Jest to czas upamiętniający wstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. Warto w tym dniu zachować Post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
9. W sobotni wieczór o godz: 18:00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Prosimy o zabranie świec na liturgię, Pamiętajmy o ognisku. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian.
10. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msza Św. o godz: 6 00 rezurekcja Proszę asystę straży pożarnej do baldachimu, oraz zabranie chorągwi na Procesję Rezurekcyjną., 9 00 i 1200, w Poniedziałek Wielkanocny wg porządku niedzielnego.
Jesteśmy po spotkaniu z radą do spraw elewacji . Odpowiadając na pytania Parafian informuję. W najbliższym czasie ( koniec lutego , początek marca), tak jak rozmawialiśmy pod czas wizyty duszpasterskiej, przeszły po parafii Panie do osób które pragną wesprzeć finansowo odnowę elewacji naszej świątyni. Zbierające, to Osoby powszechnie znane w parafii. Stworzyły listę na którą wpisywały potrzebne dane. Aby ułatwić zbiórkę i szanując Wasz czas ustaliłem kwesta będzie przeprowadzana raz na kwartał. Pieniądze zebrane będą wpłacone na konto parafialne do którego będą miały dostęp Ks Proboszcz i osoby z rady parafialnej ( w sumie trzy osoby). Taca inwestycyjna jest zniesiona. Jest możliwość wpłat na konto parafialne dedykowane na ten cel: remontu elewacji. Konto podają Panie zbierające. Dziękuję za zaangażowanie wszystkich w ten projekt.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.